top of page

       BUDŻET 2020:

Co zrobiliśmy z Państwa pieniędzmi w 2020 roku        (grudzień 2020)

 

Najważniejszym obowiązkiem osób, które podejmują się zarządzania sprawami publicznymi jest rozliczenie się z pieniędzy. Obejmując zarządzanie osiedlem w imieniu większości radnych z grupy Nasz Grunwald, zadeklarowaliśmy Państwu w naszych ulotkach wyborczych konkretne działania i latem 2019 roku uchwaliliśmy pierwszy budżet na 2020 rok.  Teraz przychodzi się opowiedzieć jak wykorzystaliśmy nasze grunwaldzkie fundusze.

 

1. Chodniki

Od 2011, gdy byliśmy jeszcze grupką kilku radnych, udało nam się przekonać pozostałych, że remonty chodników na naszym liczącym nawet i 90 lat Grunwaldzie, to potrzeba pierwszoplanowa. 

Miasto zrzuca najczęściej remonty chodników na osiedla i to słuszne założenie. Osiedla powinny mieć znacznie większe budżety i zajmować się wszystkimi sprawami o randze osiedlowej wraz z ulicami, a radni miejscy powinni prowadzić programy i inwestycje o charakterze ogólnomiejskim,

jak budowa ulic gruntowych, tworzenie standardów konstrukcji ulic i chodników, czy remonty ulic głównych oraz infrastruktury podziemnej.

W tym roku wyremontowane zostały chodniki na ulicach Świetlanej, Olszynka i skwer na skrzyżowaniu Senatorskiej i Kasztelańskiej we współpracy

ze stowarzyszeniem mieszkańców Abisynia. Przeznaczyliśmy na to 277 tys. PLN, ale kosztowało to Państwa 189 tys. PLN.

Niestety złożenie wielkości budżetów i potrzeb oraz wynik przetargów sprawił, że aż 88 tys PLN przeznaczonych na chodniki nie zmieściło się

w tegorocznych ramach i zgodnie z regułami budżetu miasta Poznania zostaną przesunięte na wydatki osiedlowe w 2022 roku.

Sfinansowaliśmy też koncepcję strefy zamieszkania na Kasztelańskiej z wprowadzeniem pierwszeństwa pieszych przed pojazdami za 21 tys. PLN 

i projekt remontu chodnika za 89 tys PLN długiego odcina na 1,5 km ulicy Ściegiennego (między Podchorążych i Grunwaldzką), który jest najgorszym chodnikiem na osiedlu. Kto nie wierzy, zapraszamy na spacer.

Już w 2021 roku zakładamy przeznaczenie 200 tys PLN na jego remont, co wystarczy na ok 1/6, ale też udało nam się pozyskać wsparcie kilku radnych miasta dla tej inwestycji.

Czekamy na ostateczne uchwalenie budżetu Miasta Poznania z ogłoszeniem informacji.

Prócz sfinansowanych przez radę osiedla, dzięki staraniu radnego Jerzego Wróblewskiego, członka zarządu, udało się doprowadzić do remontu instalacji gazowej i chodnika na Listopadowej.

Nadto staramy się o remonty kilku dalszych krytycznych chodników, gdzie potrzeba:

- projektów na przebudowę np. Kasztelańskiej między Bułgarską i Drzewieckiego, 

- Grunwaldzkiej między Drzewieckiego i Marszałkowską, 

- Marszałkowskiej, 

- Pogodnej, 

- Księżycowej przy przedszkolu,

- projektów organizacji ruchu na 10 zdegradowanych ulicach, gdzie chodniki są zalewane wodą, ponieważ jezdnie są nad poziomem chodnika, więc nie ma sensu ich remontować.

Odbudowa tam chodników skończyłaby się tym, co mamy na Tęczowej, gdzie chodnik służy za parking, a mieszkańcy i tak chodzą jezdnią.

Zamiast tego trzeba zmienić ruch tak, by samochody parkowały na zdewastowanych chodnikach, a piesi mieli pierwszeństwo na jezdni o uspokojonym ruchu. Dotyczy to Belwederskiej, Beresteckiej, Kircholmskiej, Kłuszyńskiej, Konfederackiej, Senatorskiej i Kanclerskiej (między Marszałkowską i Cześnikowską), Strzecha, Słonecznej (między Palacza i Ściegiennego) i Wawerskiej. 

Trzymamy rękę na pulsie w sprawie budowy ulicy Heweliusza, gdzie miasto przewidziało zbyt obszerny projekt przewidujący wycinki wielu drzew,

więc Urząd Marszałkowski zablokował budowę, w skali, której ta ulica nie potrzebuje. Ale to przyszłość. 

Wróćmy do teraźniejszości. 

2. Bezpieczeństwo ruchu na ulicach 

Zaplanowaliśmy budowę wielu progów zwalniających by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników ruchu. 

Ze względu na COVID niestety są spore opóźnienia i inwestycje zostaną wykonane w I kwartale 2021 roku. 

Trzy progi zwalniające zostaną zamontowane na Ściegiennego (między Słoneczną i Grunwaldzką), wcześniej na Ściegiennego przy Pogodnej

powstanie próg z PBO Rowerowego Poznania, więc nasze środki na ten cel nie będą wykorzystane. 

Przeznaczyliśmy na to 44 tys. PLN, więc szacunkowo 1/4 wróci do nas w 2022. 

Kolejne progi za 50 tys. PLN powstaną na Pogodnej (między Grochowską i Sowińskiego), Jugosłowiańskiej (przy Gwiaździstej), Słonecznej (przy Belwederskiej). 

Odmówiono nam budowy progów zwalniających na Grochowskiej (przy Słonecznej) i na Ściegiennego (przy Raszyńskiej), o które dalej zabiegamy

nie zgadzając się z decyzjami. 

Na bardzo długim przejściu dla pieszych przez Jugosłowiańską przy warsztacie samochodowy koło Promienistej powstanie azyl dla pieszych

za 10 tys. PLN. 

Niestety wciąż często spotyka się ignorancje wobec przepisów o parkowaniu! 

Zdecydowaliśmy się postawić słupki chroniące przez zaborem chodników przez pojazdy za 7,5 tys PLN wobec nieumiejętności parkowania samochodów. 

Część z nich już stoi, część stanie w ciągu grudnia/stycznia w 6 głównych lokalizacjach - na ulicach Olszynka przy Palacza, Ściegiennego koło sklepów przy Pogodnej, Cześnikowskiej na skrzyżowaniu z Husarską, Rycerska przy wejściu do sklepów od numeru 37, Palacza przy Świetlanej, gdzie samochody wjeżdżają na chodnik przy przejsciu dla pieszych, Promienista koło numeru 14, Promienista koło Grochowskiej w poprzek chodnika do szkoły 90, Kasztelańska przy Bułgarskiej.

Przypominamy! Zgodnie z artykułami 46-49 Prawa o Ruchu Drogowym parkować NIE WOLNO:

- na terenach zieleni,

- 10 m przed przejściem dla pieszych, ani oczywiście na nim samym,

- 10 m przed skrzyżowaniem, ani oczywiście na nim samym, 

a na chodniku WOLNO tylko, gdy:

- stoi się tuż przy krawężniku, a nie gdzieś w głębi,

- zostawia się 150 cm pieszym,

- pojazd waży MNIEJ niż 2,5 tony DMC, czyli większości pojazdów dostawczych w ogóle nie może wjeżdżać na chodniki, gdyż je dewastują!

Ich miejsce jest na asfalcie.

Nadto zostało zamontowane lustro na skrzyżowaniu Słonecznej i Belwederskiej za 1,5 tys. PLN.

3. Zieleń przyuliczna

Zaplanowaliśmy pierwotnie na to 100 tys. PLN, ale wskutek odpadnięcia jednego zadania w wyniku niejasności między wydziałami ZDM, wycofania się

z wydatków na zadania kulturalne oraz wycofania beneficjentów działań charytatywnych, w tym roku na zieleń przy ulicach przeznaczyliśmy rekordowe 149 tys. PLN.

Jest to nie tylko największy w historii wydatek na zieleń przyuliczną na Osiedlu Grunwald Południe, dziesięciokrotnie większy od przeciętnych wydatków na zieleń przyuliczną wcześniej w tej dekadzie. 

Jest to także zdecydowanie największe działanie dla zazielenienia ulic osiedla w Poznaniu.

Za te 149 tys PLN wykonane zostały odnowienia drzew na następujących ulicach:

- Rycerska między Grochowską i Marcelińską,

- Grochowska między Rycerską i Marcelińską,

- Słoneczna między Grunwaldzką i Grochowską,

- Promienista między Grochowską i Belwederską,

- Palacza między Arciszewskiego i Rynarzewską,

- Listopadowa między Palacza i Taczanowskiego,

- Promienista między Jawornicką i parafią,

- Jugosłowiańska między Grunwaldzką i Babimojską.

oraz punktowo nasadzone zostały drzewa tam gdzie były luki, uschnięte drzewa, nie było kolizji z infrastrukturą podziemną przy ulicach Palacza, Podchorążych i Junackiej, Promienistej i Trębackiej, Marszałkowskiej.

4. Działalność charytatywna

Zaplanowaliśmy, że w 2020 roku na krótko po objęciu finansów osiedla nie będziemy dokonywali żadnych zmian w dotychczasowym wieloletnim wsparciu organizacji charytatywnych.

Od ponad 10 lat osiedle ok. 15% budżetu przeznacza na organizacje charytatywne i wsparcie społeczne, w ciągu ostatnich 8 lat jest to ok. 70-75 tys PLN rocznie:

- wsparcie osób niepełnosprawnych 10 tys. PLN,

- śniadania Wielkanocne i kolacje Wigilijne 10 tys. PLN,

- organizacja wypoczynku letniego dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej 28 tys. PLN,

- organizacja spotkań świątecznych dla rodzin 12 tys. PLN,

- koła seniora po 7,5 tys. PLN każde.

Działania charytatywne prowadzone są przez parafię na Promienistej, przez Siostry Albertynki oraz wsparcie społeczne kół seniora na Raszynie i Osiedlu Kopernika.

5. Rowerem do tramwaju i po zakupy

Zwiększając bezpieczeństwo na ulicach chcemy też zachęcić do ruchu rowerem w codziennych sprawach. Nie trzeba ruszać samochodu, by pojechać

po drobiazgi do sklepu albo do Śródmieścia, ani nie trzeba czekać na autobus. 

Wystarczy rower, którym podjedziemy pod nowoutworzone parkingi rowerowe przy przystankach tramwajowych albo pod wybrany przez nas sklep.

Zaplanowaliśmy 10 tys PLN na trzy lokalizacje rowerowych parkingów przy przystankach tramwajowych na Grunwaldzkiej:

- przy Jugosłowiańskiej dla wygodnego dojazdu z Osiedla Kopernika,

- przy Palacza dla dojazdu z Raszyna, Abisynii i Powstańczej,

- przy Grochowskiej dla dojazdu z Husarskiej, Cześnikowskiej, Rycerskiej i Pogodna,

- przy Słonecznej dla dojazdu z Południowego Ostrorogu i Pogodna.

Nadto pojedyncze stojaki rowerowe stanęły przed sklepami i przychodniami w kilku punktach osiedla na ulicach Palacza, Ściegiennego, Rynarzewskiej, Promienistej, Marszałkowskiej, Cześnikowskiej, Grochowskiej, Rycerskiej, Bułgarskiej i Marcelińskiej.

Prosimy o zgłaszanie Państwa potrzeb na adres osiedla

osiedle_grunwaldpoludnie@um.poznan.pl .

6. Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Dla zmniejszenia szkodliwego oddziaływania smogu, zaplanowaliśmy 12 tys.PLN na oczyszczacze powietrza po jednym dla każdego z przedszkoli.

Na początek po jednym, by każde z przedszkoli mogło nabrać doświadczenia z użytkowaniem i oceniło wartość posiadania urządzenia. Niestety COVID

i zamknięcie przedszkoli okrzyżowało nam plany. Urządzenia stoją już w przedszkolach gotowe.

7. Wsparcie kultury

Postanowiliśmy je zainicjować w tym roku. 8 tys. PLN przeznaczyliśmy na wsparcie nagrania płyty świątecznej z pastorałkami zespołów młodzieżowych Studia Piosenki w klubach osiedlowych Raszyn i Kopernika prowadzonego przez Stowarzyszenie Galiarda. 

Płyta nie tylko pobudzi motywację młodych sąsiadów, ale także będzie dystrybuowana przez kluby seniora ich członkom w rekompensacie tradycyjnych spotkań świątecznych.

Niestety pozostałe nasze plany uległy zawieszeniu ze względu na stan epidemiologiczny, więc większość środków wsparła nasadzenia zieleni, dzięki czemu udało się w tym roku, a nie przyszłym obsadzić ulicę Rycerską drzewami niemal w całości.

8. Ławki

Zaplanowaliśmy 20 tys. PLN na nowe ławki, ale w tym roku dużą kwotę pochłonęła konserwacja dotychczas stojących, więc przybyły tylko ławki

na Promienistej przy Trębackiej i przy Obozowej, Rycerskiej, Cześnikowskiej, Jugosłowiańskiej, Słonecznej przy Kircholmskiej i Rondzie Nowaka-Jeziorańskiego.

9. Tablice informacyjne

Dla lepszej komunikacji z Państwem zaplanowaliśmy postawienie 5 tablic informacyjnych w różnych punktach osiedla, w których umieszczane

będą informacje o działaniach. Stanęły one już we wrześniu, ale przekazanie ich nastąpi z początkiem 2021 roku. Kosztowały 15 tys. PLN.

10. Gazeta Informator Osiedlowy

Na druk przeznaczyliśmy 7,5 tys. PLN. Gazeta jest dostępna głównie w sklepach na terenie całego osiedla. 

W razie braków w jakiejś lokalizacji prosimy o zgłaszanie na adres informator.grunwald.poludnie@gmail.com

11. Diety radnych

Przyjęliśmy zasadę, że inaczej niż w większości rad osiedli diety są przewidywane jako rekompensata za konkretne koszty albo dodatkową pracę

nie związaną z funkcją. Nie będziemy przyznawali sobie diet za pełnienie funkcji i zaangażowanie społeczne. Zaplanowaliśmy z dużą rezerwą 8 tys. PLN na diety.

Wykorzystaliśmy od początku kadencji 1,5 tys. PLN,

400 PLN dla radnej Magdaleny Nowickiej na organizację bankietu dla mieszkańców uczestniczących w konkursie Zielony Poznań i zakup upominków, 

500 PLN dla radnej Elżbiety Preiss za pracę organizacyjną przy stworzeniu „sekretariatu” rady osiedla dla sprawniejszej komunikacji z Państwem, 

600 PLN dla radnego Tadeusza Mirskiego na zakup banneru i roll up’u z logo osiedla. 

Pozostałej kwoty nie wykorzystamy.

Włodzimierz Nowak

fot. Darek Preiss

Pełne zestawienie tegorocznego planu wydatków uchwalonego w 2019 roku znajdą Państwo na stronie biuletynu Urzędu Miasta

w załączniku do uchwał z sesji z 7 sierpnia 2019 r.

https://www.poznan.pl/mim/osiedla/osiedle-grunwald-poludnie,1244/

Korekty budżetu na 2020 rok        (styczeń-czerwiec 2020)

 

Rok 2020 przyniósł zmiany w budżetach także na osiedlach. Złożyło się na to wiele czynników. W budżecie na 2020 rok postanowiliśmy nie zmieniać wydatków charytatywnych i społecznych realizowanych od kilku lat przez radę osiedla poprzedniej kadencji.

 

Jednak ze względu na COVID parafia realizująca półkolonie dla młodzieży zrezygnowała z wykonania zadania za 28 tysięcy PLN w tym roku.

Nie wiemy też jak wygląda wykonanie zadań pod tytułem organizacja śniadań wielkanocnych dla osób starszych i dla rodzin o łącznej wartości

22 tys PLN.

W zakresie integracji społeczno-kulturalnej planowaliśmy zaprosić organizacje pozarządowe do stworzenia inicjatyw integrujących mieszkańców

w ramach miejskiego programu Centrum Inicjatyw Lokalnych za 20 tys. PLN. Niestety również na nas pandemia wymusiła rezygnację z pomysłu. 

W zakresie inwestycyjnym otrzymaliśmy odmowy wykonania kilku zadań.

Największe wiązało się z remontem katastrofalnych chodników na ulicy Ściegiennego od Grunwaldzkiej do Podchorążych.

To ogromne zadanie, 1500 m chodników do wymiany. Chcieliśmy choć zacząć w tym roku. Prócz remontu ze względu na sąsiedztwo drzew wymagane jest także wykonanie projektu remontowego. Na projekt przeznaczyliśmy 89 tys. PLN, a na remont pierwszego odcinka 180 tys. PLN.

Ze względu jednak na spiętrzenie prac ZDM mimo pierwszych ustaleń sprzed roku, ostatecznie odrzucił nam to zadanie argumentując, że nie zdąży

z wykonaniem projektu na tyle wcześnie, by rozpisać przetarg na remont. Projekt już powstaje, ale remont został odłożony. 

Planowaliśmy też uspokoić ruch i zmniejszyć liczbę manewrów samochodowych oraz ułatwić dojście do przedszkola 46 na Księżycowej,

gdzie nie ma chodnika po stronie przedszkola, a na szerokim poboczu rodzice dowożący dzieci skręcają, nawracają i przechodzenie przez jezdnię

jest tam niebezpieczne. Chcieliśmy nasz cel osiągnąć budową chodnika z drugiej strony za 60 tys. PLN. ZDM początkowo przekonywał nas,

że skoro nie było tam chodnika, to należy wykonać wpierw jego projekt przed planowaniem jego budowy.

Jednak w tym kwartale otrzymaliśmy informację, że budowa chodnika nie jest tam możliwa ze względu na rosnące na poboczu piękne drzewa.

Jest to prawda, jednak dzisiaj na korzeniach tych drzew... parkują samochody.

Wobec powyższego skłaniamy się do wykonania pobocza pełnego zieleni, odtworzenia alei, która kiedyś na tej ulicy była, a parkowanie samochodów przenieść na jezdnię zmieniając ulicę na jednokierunkową. 

Nie wiemy też na moment składu gazety, jaki będzie w tym roku los konkursu Zielony Poznań. 2 tys PLN przeznaczyliśmy na zakup nagród

dla uczestników. 

Udało nam się w ubiegłym roku dokonać ustaleń z wydziałem utrzymania dróg ZDM, że jeśli rada osiedla wykona dokumentację remontową,

to ZDM wykona prosty remont ulicy Obozowej, polegający na ułożeniu od nowa historycznej kostki na dotychczasowym podkładzie.

Niestety w tym roku ZDM zmienił zdanie i odrzucił nam pozycję przygotowania dokumentacji remontowej.

Czekamy na informację ile taki remont miałby zatem kosztować. 

W chwili obecnej przesunięcia w budżecie wynoszą aż 295 tys. PLN. Z tej kwoty 235 tys. PLN przesunęliśmy na remonty chodników.

Dotychczasowe środki powierzone przez ZDM wynosiły 23 tys. PLN oraz nasze wsparcie ich 42 tys. PLN, czyli razem 65 tys. PLN.

Teraz łącznie na remonty chodników przeznaczymy 300 tys. PLN w 2020 roku. Niestety jest to duży spadek, gdyż wg założeń z połowy 2019 roku,

Zarząd Dróg Miejskich miał zainwestować na osiedlu (tzw. środki powierzone) aż 180 tys. PLN w remonty chodników.

Niestety w wyniku zmian w ustawie o PIT z jesieni ub. roku, po uchwaleniu budżetu na ten rok dowiedzieliśmy się zimą, że kwota ta spadnie ze 180 tys.

do rzeczonych 23 tys. Dlatego jednogłośnie rada wsparła przesunięcie niewykorzystanych środków z budowy chodnika na Ściegiennego (patrz wyżej) na remonty innych chodników.

Dalej z tej kwoty 20 tys. Przeznaczone zostało na projekt na ulicy Księżycowej wspomniany wyżej.

Na najbliższej sesji rady osiedla w końcu lipca br. podejmowane będą decyzje odnośnie wykorzystania pozostałej kwoty 40 tys. PLN. 

Do ustalania wydatków na 2021 rok dopiero siadamy i do połowy sierpnia ustalimy.

Jednak przez czerwiec przetoczyła się przez Poznań dyskusja o cięciach budżetów osiedli.

W dyskusjach zaproponowaliśmy stanowisko, które podjęło z nami 36 na 42 osiedla w Poznaniu, że wszelkie cięcia należy zacząć od konkursów grantowych, których nie otrzymuje każde osiedle, a utrzymać w maksymalny możliwy sposób podstawę budżetu osiedla, czyli tzw. kwot wolnych.

Argumentowaliśmy, że w czasie zrozumiałych cięć wydatków, należy w pierwszej kolejności solidarnie zrezygnować z wydatków bonusowych, z których skorzystają nieliczni, a utrzymać podstawy wydatków, którymi są budżety osiedli.

Udało się to tylko w części i budżety osiedli zostaną zmniejszone o ok. 8 zamiast 16%. 

W przypadku Grunwaldu Południe budżet osiedla wyniesie 724 tys. PLN wobec 782 tys. PLN w 2020 roku, czyli o 7,5% mniej.

 

Włodzimierz Nowak

Budżet 2020 – na co wydamy pieniądze?        (lipiec-wrzesień 2019)

 

7 sierpnia przyjęliśmy budżet na 2020 rok. Budżet to zawsze najważniejszy dokument dla mieszkańca – budżet i programy pozwalają nam, obywatelom trzymać za słowo i sprawdzać tych naszych sąsiadów, których wybraliśmy do prowadzenia naszych spraw.

 

Budżet na 2020 rok jest pierwszym rady nowej kadencji, która całkowicie wymieniła zarząd osiedla.

Z racji niekorzystnego kalendarza, pierwszy budżet zawsze musi mieć charakter uproszczony, gdyż po rozpoczęciu działań

od maja do jego przygotowania mieliśmy ledwie dwa miesiące.

Dlatego skupiliśmy się na celach dobrze znanych, prostych do wyceny, tematy wymagające przygotowań zostawiając na kolejne lata.

 

Struktura budżetu

Rady osiedli dysponują środkami powierzonymi przez dwie jednostki miejskie

-Zarząd Dróg Miejskich na remonty chodników i Wydział Oświaty na utrzymanie placówek oświatowych,

 

oraz środkami własnymi (pieniądze w budżecie miasta naliczane wg powierzchni, liczby ludności i wartości podatku od nieruchomości).

Środki własne możemy przeznaczyć na cele zgodnie ze statutem osiedla, w tym dofinansować zadania

powierzone przez wcześniej wspomniane dwie jednostki miejskie.

 

W 2020 roku dysponujemy 781 tysiącami złotych budżetu własnego oraz kwotami powierzonymi na remonty placówek oświatowych (428 tys.)

i na remonty chodników (181 tys.).

1. 428 tys. środków na placówki oświaty - nie mając możności w tak krótkim czasie zapoznania się z sytuacją placówek, przyjęliśmy propozycję

Wydziału Oświaty, który tworzy co roku propozycję wg zgłoszeń z jednostek na każdym z osiedli.

2. 181 tys. środków na remonty chodników omówimy w p. 3, gdyż dużą częścią budżetu własnego osiedla również postanowiliśmy dofinansować

remonty chodników.

 

3. 781 tys. środków własnych wydamy na:

- 47,5% chodniki

- 15,9% bezpieczeństwo drogowe

- 12,8% nasadzenia zieleni

- 10,9% wsparcie społeczne

- 3,1% komunikacja społeczna

- 2,5% aktywizacja mieszkańców

- 6,2% pozostałe

- 1% diety

 

Chodniki    47,5% budżetu (spadek z 55% w 2019)

Od kiedy radni z Naszego Grunwaldu jako mniejszość zasiedli w 2011 r w radzie, to stan chodników stał się najważniejszym tematem prac osiedla.

To taki nasz mały sukces przez lata. Mamy nadzieję, że poprawa chodników na osiedlu jest już odczuwalna, choć lata pracy jeszcze przed nami.

Prócz 371 tysięcy złotych zapisanych wprost w budżecie, do puli na chodniki dojdzie jeszcze 18 tysięcy, które pozostaną z niewykorzystanych diet

dla radnych zapisanych w budżecie poprzedniej rady na rok 2019 (rada w nowym składzie przyznała sobie tylko 100 PLN diet i ustaliła nowe zasady przyznawania diet, patrz niżej) oraz 181 tys. ze środków celowych ZDM (wspominanych w punkcie 2).

Łącznie zatem w 2020 roku przeznaczymy na chodniki 570 tys. PLN (wobec 552 tys. PLN w 2019).

 

Bezpieczeństwo na ulicach    15,9% (wzrost z 4,6%)

Ważnym postulatem Naszego Grunwaldu przez lata były zmiany w ruchu ulicznym. Niestety każdy próg zwalniający w kadencji 2011-15,

to było mocowanie się o środki, a w kadencji 2015-19 niemal wcale nie wydawano na ten cel, jedynie na 2019 zaplanowano budowę

3 progów zwalniających, które powstaną na Podkomorskiej, Senatorskiej i Podchorążych.

Zdecydowanie więcej, 6 progów zwalniających powstanie w tym roku z projektu Budżetu Obywatelskiego PBO Włodzimierza Nowaka, przewodniczącego zarządu obecnej kadencji.

Natomiast na 2020 rok zaplanowaliśmy powstanie 9 progów zwalniających, 2 azyle, słupki blokujące nieprawidłowe parkowanie i lustro na skrzyżowanie Belwederska/Słoneczna. Progi powstaną na:

- Ściegiennego 5 szt. przy przejściach przy Pogodnej, Raszyńskiej-Rynarzewskiej, między Słoneczną i Świetlaną, Olszynką i Listopadową, Wolską

i Grunwaldzką,

- Jugosłowiańskiej przy Gwiaździstej,

- Grochowskiej przy Słonecznej,

- Słonecznej 2 szt. między Sowińskiego, i Belwederską, Belwederską i Tęczową.

 

Nasadzenia zieleni przyulicznej    12,8% (wzrost z 1,5%)

Zielone ulice, to miejsca przyjemne do mieszkania, a nie tylko do poruszania się. Zdecydowanie zwiększamy finansowanie.

ZDM prowadzi politykę inwestowania tym więcej w zieleń ze środków własnych, im więcej rady osiedli dokładają ze środków osiedlowych.

Do tej pory ZDM niewiele inwestował w zieleń na osiedlu, gdyż rada osiedla niewiele go wspierała.

W tym roku odtworzone zostaną nasadzenia na Ściegiennego na Raszynie. I to wszystko.

Mamy na osiedlu 63 ulice, z czego 35 jest pozbawionych zieleni wysokiej.

Nie zadrzewimy wszystkich w 4 lata kadencji, ale mamy nadzieję, że rozpędzimy proces ich zadrzewiania.

 

Zarząd Dróg Miejskich przygotował projekty na rewaloryzację zieleni na 5 ulicach i wybierzemy z gotowych projektów. Poświęcimy temu artykuł

w kolejnych wydaniach.

 

Wsparcie społeczne       10,9% (spadek z 12,5%)

Od lat rada osiedla wspiera organizacja charytatywne w prowadzeniu ich działań.

Należą do nich obie parafie, stowarzyszenie wspierające niepełnosprawnych Sokoły, Siostry Albertynki, koła emerytów na Kopernika i Raszynie.

Ostatni budżet poprzedniego składu rady był rekordowy.

Ten punkt wzbudził w radzie bardzo dużo dyskusji z poglądami od całkowitej redukcji wsparcia po pełne zachowanie wsparcia.

Ostatecznie uznaliśmy, że w pierwszym roku nie będziemy dokonywali większych zmian bez zapoznania się z działalnością podmiotów od lat nawykłych do wsparcia rady osiedla.

 

Komunikacja społeczna       3,1% (wzrost z 0,7%)

Uważamy, że rada osiedla to nie jest jakiś daleki twór z dala od mieszkańca.

Jesteśmy Waszymi sąsiadami i społecznie, w naszym wolnym czasie chcemy zmieniać nasze otoczenie. Zabiegaliśmy o Wasze poparcie i po wielu latach udało nam się uzyskać większość mandatów w radzie.

Ale byśmy mogli Was dobrze reprezentować, kluczowe jest zaangażowanie mieszkańców, przepływ informacji - pochwały i krytyka, potrzeby

i impulsy do działania.

W wyborach do rady osiedla tym razem wzięło udział 9,5% mieszkańców.

To wzrost o 25%, ale to wciąż bardzo, bardzo mało. Chcemy więcej, ale byśmy wszyscy byli aktywnymi gospodarzami naszego Grunwaldu,

wpierw musimy mieć świadomość, że coś takiego jak rada osiedla istnieje.

A potem postawić sobie pytania - czym jest, co może, czego nie może, co robi, a co robić by mogła.

I chcemy Was, Drodzy Sąsiedzi, do tego właśnie zachęcić.

Dlatego prócz dotychczasowego informatora osiedlowego, którego treści zmienimy, postawimy tablice informacyjne na osiedlu, będziemy roznosili ulotki z informacjami o lokalnych zmianach, czy kwestiach problemowych, utworzymy stronę internetową, nowy profil na Facebooku, oraz powołamy zespół, który zajmie się spójną komunikacją.

 

Aktywizacja mieszkańców       2,5% (spadek z 6,1%)

Aktywizacja mieszkańców i tworzenie lokalnych wspólnot to nasz ważny cel.

Nie jesteśmy jednak zadowoleni z tego, co do tej pory osiedle w tej kwestii robiło.

W tym roku rada osiedla sfinansowała trzy festyny w szkołach na terenie osiedla.

 

Chcemy podejść do tematu inaczej, ale wymaga to przygotowań.

Dlatego na przyszły rok sfinansujemy projekt z miejskim Centrum Inicjatyw Lokalnych kwotą 20 tys. złotych, co pozwoli nam uzyskać

w ramach miejskiego  programu dodatkowe 35 tys. na aktywizację lokalną.

 

CIL przygotuje diagnozę potrzeb i propozycje, z których będziemy konstruowali program na przyszłoroczne i kolejne działania.

 

Pozostałe,       czyli 6,2% (6,6% w 2019)

To grupa mniejszych działań, w które wchodzą:

nowe ławki (20 tys.), oczyszczacze powietrza po 1 do każdego z 8 przedszkoli (12 tys.), parkingi rowerowe przy przystankach tramwajowych

INEA Stadion oraz Grochowska (10 tys.), koszty utrzymania boiska i siłowni w Parku Jasińskiego (5 tys.), zakup nagród na przyszłoroczną edycję

konkursu Zielony Poznań (2 tys.).

 

Diety       1% (spadek z 3,6% w 2019)

Grupa Nasz Grunwald od początku obecności w radzie od 2011 roku uznawała, że praca w radzie jest  działaniem społecznym na rzecz sąsiadów.

Dlatego też inaczej niż wiele rad osiedli nie będziemy motywować się dietami do działania i uchwaliliśmy zasady przyznawania diet.

Samo-ograniczamy szeroką listę możliwości ich pobierania, która jest w Statucie Miasta Poznania.

Uznaliśmy, że diety w działalności społecznej służą pokrywaniu realnych kosztów, które są ponoszone takich jak podróże (gdyby ktoś musiał taką podróż do Poznania pilnie odbyć), czy finansowanie czegoś dla działania rady osiedla (rady osiedli nie mogą pewnych działań finansować z budżetów ogólnych, jako pozbawione podmiotowości prawnej, jak np. stron internetowych, które muszą opłacić członkowie rady jako osoby fizyczne).

 

Przewidujemy, że nie wykorzystamy całości zarezerwowanych na diety pieniędzy i resztę (podobnie jak w tym budżecie) przeznaczymy

na inne wydatki rady.

 

Podsumowanie

Przypomnijmy, że startując do wyborów w marcu tego roku Nasz Grunwald podnosił w kampanii wyborczej, jako główne, cele:

 

Zielony Grunwald

– drzewa, skwery, porządek i walka ze smogiem na lokalnym polu, nowe nasadzenia i ochrona istniejących,

 

Równe chodniki, bezpieczne ulice

- odnowa chodników, bezpieczeństwo w ruchu, uspokajania ruchu, ulice dostosowane do pieszych,

 

Potencjał mieszkańców, otwarta rada

- wsparcie osiedlowych inicjatyw, transparentność działania i współpraca z mieszkańcami.

 

Mamy nadzieję, że te priorytety są z Waszego budżetu czytelne.

 

Włodzimierz Nowak

bottom of page